Ul - UX

UX ve UI Tasarımı Arasındaki Fark 

10/03/2018

UX ve UI Tasarımı Arasındaki Fark 

UX ve UI Tasarımı Arasındaki Fark
Konuşmaların hepsini kulak misafiri olduk, tüm dünyadaki başkentlerin kalitesiz sokaklarından aşağı yürüyerek, bir ürünün büyük \”UX\” ile ilgili tartışmaları veya bir web sitesinin fakir \”UI\” nı tartıştık. Gizli bir dil değil mi? Bu insanlar sadece serin görünmek için argo kullanıyor mu?

Tamam, belki de ikincisine evet, ama geri kalanı için belirgin bir hayır evetBu terimlerin ne anlama geldiğini , hangi işlerin daha iyi karşılığını aldığını ve UX tasarımcısı  veya UI tasarımcısı nasıl olunacağını öğrenmek için okumaya devam et .

Bu makaleyle ilgili konuşan bir videoyu izlemek ve gönderimin bir ortasına gelin ve size UX veya UI Tasarımcısı olmanın gerçekten ne demek olduğuna dair ekstra bilgi verin.

Kısaltmalar Açıldı
UX Tasarım Kullanıcı Deneyimi Tasarımı terimine ,
UI Tasarım ise Kullanıcı Arabirimi Tasarımı
anlamına gelir . Her iki öğe bir ürün için çok önemlidir ve birbirine sıkı bir şekilde çalışır. Ancak mesleki ilişkilerine  rağmen, rollerin kendileri, sürecin ve tasarım disiplininin disiplinininçok farklı bölümlerine atıfta bulunarak oldukça farklıdırlar . UX Tasarım daha analitik ve teknik bir alan olduğunda, UI Tasarım, grafik tasarım olarak değindiğimiz şeylere daha yakındır; ancak sorumluluklar biraz daha karmaşıktır.
Bir (dijital) ürünün farklı bölümlerini tanımlarken kullanmayı sevdiğim bir benzetme vardır:
İnsan vücudu olarak bir ürün hayal ederseniz, kemikler yapıyı veren kodu temsil eder. Organlar UX tasarımını temsil eder: yaşam fonksiyonlarını desteklemek için girdilere kıyasla ölçme ve optimizasyon. Ve kullanıcı arayüzü tasarımı vücudun kozmetik ürünlerini, sunumunu, duyularını ve tepkilerini temsil eder.
Ancak yine de kafanız karıştıysa endişelenmeyin! Sadece sen değilsin!


Kullanıcı Deneyimi Tasarımı Nedir? 
Kullanıcı deneyimi tasarımı, insan odaklı bir ürün tasarım yöntemidir.

• Kullanıcı deneyimi tasarımı (UXD veya UED), kullanılabilirlik, kullanım kolaylığı ve müşteri ile ürün arasındaki etkileşimde sağlanan zevkle geliştirilmiş müşteri memnuniyeti ve sadakatini artırma sürecidir.


Türk Grafik Tasarım Tarihine Önemli Ölçüde Işık Tutacak Ps Grafik, Photoshop Çalışmalarımızı Sizlerin Beğenisine Sunuyoruz. Aslında "Türkiyedeki Grafik Tasarım Geçmişinide Araştırıp Onu Kısa Bir Yazıya Döküp Bizde Türk Grafik Tasarım Çalışmalarını Bir Adım Daha İleriye Götürmek İçin Yola Çıktık,Sizlerden Gelecek istekler Doğrultusunda Çalışmalarımızı Dahada Şekillendirerek İleriye Taşımayı Kendimize İlke Edindik''


Öncekli Yazı

Mockup Nedir?

Sonraki Yazı

Psgrafik Tanıtım


Yorum Bırak

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

tr_TRTurkish
tr_TRTurkish