Mockup

Mockup Nedir?

01/03/2018

Mockup Nedir?

Mockup nedir?
Genelde orta ve yüksek sadakati gösteren mockups, renk şemaları, düzenleri, tipografi, ikonografi, gezinme görselleri ve ürünün genel atmosferi için tasarım seçeneklerini yansıtır.
Önemli görsel soruları cevaplamak için bir kenara koymanın yanı sıra, mockup\’ların da başka avantajları var:


• Paydaşlara Sezgisel – Daha  yüksek sadakati sayesinde, çekimler, telli çerçeveler gibi lo-fi belgelerinden daha az bağlam gerektirir. Menfaat sahipleri nihai ürünü daha kolay görebilirler.
• Gerçekçi bakış açısı – Tüm görsel kararların alınması gereken şeylerden birisidir, ancak hepsinin birlikte gerçek bir şeyle yakın bir şekilde birlikte çalışmasını görmek başka bir şey. Mockups, kağıtta o kadar belirgin olmayan sorunları ortaya çıkarmanıza yardımcı olabilir (örneğin, renk çakışmaları veya daha küçük tür suçları fark edilmeden).
• Erken revizyonlar – Bir mockup\’ta daha sonraki kodlama aşamalardan daha revizyon yapmak daha kolaydır (mockup\’un kendisi kodlanmadığı sürece).

Tasarım sürecinde, sahtekarlar, lo-fi safhasının sonunda ve hi-fi safhasının başında gelir. Bu, farklı yöntemler için farklı şeyler anlamına gelebilir – örneğin, tel çerçeve işleminden hemen sonra bir taktik yapılabilir veya bazı lo-fi prototip testi sonrasına kadar ertelenebilir.
Bununla birlikte, lo-fi\’den hi-fi\’ya geçiş yaparken de test etmenizi öneririz. Navigasyon ve akış gibi büyük resim kavramları yüksek derecede değiştirilmek zordur ve bu nedenle hi-fi mockup\’tan önce dinlenmeniz gerekir.
• Rakip ürünlerini inceleyin – Kendi görsellerinize karar vermeden önce, rakiplerinizin ne yaptığına bakın.

Ancak bunları kopyalamayın; iyileştirebileceğiniz alanları veya kullanıcıların bu türdeki tüm ürünlerde isteyeceği kullanıcı arayüzü modellerini bulun. Bir hızlı sezgisel yorumu gözlemlerinizi ölçmek yardımcı olabilir.
Sonra, mockup\’un hangi alanlara özel uğraştığını inceleyeceğiz.
• Bir Mockup\’un Anatomisi
En basit ifadeyle, UI mockup\’un anatomisi temsil ettiği sayfanın yapısıyla aynı olmalıdır. Bu, mockup aşamasında, şunları düşünmelisiniz:
• İçerik Düzeni – İçeriğin görüntülenme şekli, örneğin F deseni veya Z deseni, kartlar veya metin. Ayrıca, her bir parçanın boyutunu ve bir defada kaç kişi ekrana sığmak istediğinizi de düşünmelisiniz.
• Kontrast – Metninizin arka planınıza karşı okunabilirliğini test etmek için bir renk kontrast aracı kullanın. Harekete geçirici mesajlaşma gibi bazı öğelerin görünürlüğünü artırmak için renk kontrastını da kullanabilirsiniz.


Türk Grafik Tasarım Tarihine Önemli Ölçüde Işık Tutacak Ps Grafik, Photoshop Çalışmalarımızı Sizlerin Beğenisine Sunuyoruz. Aslında "Türkiyedeki Grafik Tasarım Geçmişinide Araştırıp Onu Kısa Bir Yazıya Döküp Bizde Türk Grafik Tasarım Çalışmalarını Bir Adım Daha İleriye Götürmek İçin Yola Çıktık,Sizlerden Gelecek istekler Doğrultusunda Çalışmalarımızı Dahada Şekillendirerek İleriye Taşımayı Kendimize İlke Edindik''Yorum Bırak

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

tr_TRTurkish
tr_TRTurkish