İcon

icon nedir?

01/03/2018

icon nedir?

1) Bir bilgisayarın grafik kullanıcı arayüzünde (GUI), bir simge (EYE-kahn olarak telaffuz edilir), bir uygulamayı, bir kabiliyeti veya kullanıcı için anlamı olan başka bir kavramı veya belirli bir varlığı temsil eden bir resimdir. Bir simge genellikle seçilebilir ancak şirket logosu gibi seçilemeyen bir görüntü de olabilir.
2) Bir Web sayfasında, bir simge genellikle başka bir Web sayfasının konu veya bilgi kategorisini temsil eden grafik bir resimdir. Sıklıkla, simge o sayfaya verilen bir köprü metni bağlantıdır. Tipik olarak, simgeler, bir sayfadaki bir veya iki yerde ya ayrı grafik dosyaları olarak ya da tek bir resim haritası olarak toplanır.
3) Simge aynı zamanda SNOBOL programlama dili evrimi olarak düşünülen, genel olarak bir sözcük dağılımı programlama dili.
Renkler ve stil vasıtasıyla marka kişiliklerini aktarmaya ek olarak, simgeler de öncelikle grafik kullanıcı arayüzünde anlam ifade etmelidir. Simgeler, tanım olarak, bir nesnenin, hareketin veya fikrin görsel bir temsilidir. Bu nesne, eylem veya düşünce kullanıcılara hemen açık değilse, simge yalnızca göz şekerine indirgenir – kafa karıştırıcı, sinir bozucu, göz şekeri – ve bir görevi tamamlamasını engelleyen görsel gürültüye. Simgelerin bir grafik kullanıcı arabiriminde (GUI) sağladığı faydalar şunları içerir: Simgeler iyi hedefler yapar: Parmak tarafından işletilen bir kullanıcı ara yüzünde kolayca dokunulacak kadar büyük boyutlara sahiptirler.
Ancak aynı zamanda bir fare imleciyle (dokunmatik ekranlarda okuma-basma asimetrisi çeken kelimelerden farklı olarak) iyi çalışırlar. Ancak alan kazanır: simgeler, araç çubuklarına, paletlere vb. Nispeten küçük bir alanda birçok simge görüntülemesine izin verecek kadar kompakt olabilir. Simgeler (iyi tasarlanmışsa) bir bakışta tanımak için hızlıdır; özellikle insanlar daha önce gördükleri ve kullandıkları standart simgeler için geçerlidir.
İkonların kültürel farklılıklara dikkat etmesi koşuluyla uluslararası kullanıcılar için simgelerin tercüme edilmesine gerek yoktur (örneğin, posta kutuları çeşitli ülkelerde çok farklı görünürken zarflar aynı görünür, bu nedenle zarf bir e-posta programı için uluslararası bir simgedir; bir posta kutusu).
Simgeler, görsel olarak hoşa gidebilir ve bir tasarımın estetik çekiciliğini artırabilir. Aynı simgeler ve stiller çeşitli yerlerde kullanıldığında, bir ürün ailesi veya süit kavramını desteklerler. Bu potansiyel avantajlara rağmen, simgeler birçok potansiyel eksikliklerine dikkat etmeden tasarlandıklarında kullanılabilirlik sorunlarına neden olurlar.


Türk Grafik Tasarım Tarihine Önemli Ölçüde Işık Tutacak Ps Grafik, Photoshop Çalışmalarımızı Sizlerin Beğenisine Sunuyoruz. Aslında "Türkiyedeki Grafik Tasarım Geçmişinide Araştırıp Onu Kısa Bir Yazıya Döküp Bizde Türk Grafik Tasarım Çalışmalarını Bir Adım Daha İleriye Götürmek İçin Yola Çıktık,Sizlerden Gelecek istekler Doğrultusunda Çalışmalarımızı Dahada Şekillendirerek İleriye Taşımayı Kendimize İlke Edindik''


Öncekli Yazı

Font Nedir?

Sonraki Yazı

Mockup Nedir?


Yorum Bırak

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

tr_TRTurkish
tr_TRTurkish